EVENTY 
á la Carte menu á la Carte menu

10 zaujímavých faktov o donáške jedla

Pravdepodobne ste už zachytili, že naše jedlá si odteraz môžete jednoducho objednať až k Vašim dverám, alebo prísť vyzdvihnúť k nám! Preto nás zaujímalo viac – kde sa zrodila idea donášky a čo je najčastejšou objednávkou na svete?

  1. Predchodca donášky jedla bola pravdepodobne donáška česrtvého mlieka – už v roku 1860 sa mlieko rozvážalo na vozoch ťahaých koňmi. 
  1. Povráva sa, že prvá donáška prebehla v roku 1889, kedy si vtedajšia kráľovná Talianska, Margarita Savojská “objednala” úplne prvú donášku pizze do svojho sídla.
  1. Skutočný BOOM donášky jedla bol zaznamenaný v 50-tych rokoch v USA, kedy kvôli vtedy novému technologickému “výdobytku” – televízii, čoraz menej ľudí chodilo do reštaurácií.
  1. Najčastejšia položka v rámci donášky jedál nie je zaznamenaná, jedno je však isté – 75 % všetkých svetových donášok jedla tvorí “fast food”.
  1. Prvá zaznamenaná “spoločnosť”, ktorá sa sústreďovala na donášku jedla bola založená v americkom Hempsteade v roku 1947. Na udržiavanie teploty pokrmov používali slamou obložené vozíky.
  1. Sprievodným faktom stále sa zvyšujúceho dopytu po donáške jedla sú tzv. ghost kitchens – prevádzky podobné reštauráciám, ktoré vyrábajú pokrmy určené výlučne na take away alebo donášky, s tým rozdielom, že nemajú priestory na sedenie vo vnútri.
  1. Prvá online donáška sa podarila získať americkej spoločnosti Pizza Hut v roku 1994 a jej obsahom bola veľká pepperoni pizza so šampiňónmi a extra syrom.
  1. Prvá online služba objednávania jedla (World Wide Waiter) bola založená v roku 1995 v severnej Kalifornii.
  1. V roku 2014 dostal jeden poslíček pizze v Amerike sprepitné vo výške 1268 dolárov.
  1. V roku 2018 si jeden zákazník v Indii objednal naraz 292 donášok pokrmov zo 48 rozličných prevádzok.

Jedenástym faktom je, že u nás si môžete objednať čokoľvek s donáškou v rámci Nitry a blízkeho okolia ZADARMO. Pre aktuálnu ponuku jedál a akcií sledujte naše sociálne siete.

Donáška jedla zadarmo v Nitre a v okolí – nezabudnite, že najjednoduchšie svoju objednávku vytvoríte na našom čísle +421 905 621 445.

Aktuálne menu nájdete aj na bistro.sk, menucka.sk, obedvmeste.sk a zomato.sk.

17 apríla, 2020|
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com
Hotel Zlatý Kľúčik Nitra hodnocení