Darčekové poukazy

Nadýchaný domáci kváskový chlieb

Trend, ktorý by určite nemal chýbať na vašom tanieri. Okrem neodolateľnej chuti Vám prinesie aj množstvo zdravotných benefitov.

Základné informácie:

Kváskový chlieb neobsahuje droždie, žiadne chemické prísady, rôzne aditíva ako sú stabilizátory a regulátory chuti ale výhradne chlebový kvások a to zaručuje zachovanie veľkého množstva minerálov a vysokého obsahu vlákniny. Použitie pravého kvásku zabraňuje nadmernému škodlivému množeniu kvasiniek v organizme a nevytvára tak podmienky k vzniku rôznych ochorení a prispieva k zlepšeniu kondície. Kváskový chlieb čistí krv, upravuje trávenie a je zvlášť vhodný pre osoby trpiace alergiami.

Dejiny:

Kváskový chlieb vynašli už 6000 rokov pred našim letopočtom v Egypte, kde sa vo veľkom pestovala pšenica. Na kameňoch sa rozdrvilo zrno, pridala sa voda, soľ, semienka a med. Na proces kvasenia prišli Egypťania zrejme náhodou, keď zabudli cesto dlhší čas na slnku a ono vykyslo. Po upečení vznikla lahodná pochúťka s chrumkavou kôrkou a kyprým stredom, ktorej sa dovtedy tradičné placky nemohli vyrovnať. I preto sa tento spôsob prípravy začal veľmi rýchlo šíriť. Chlebu sa potom po celé stáročia dostávalo náležitých pôct a stal sa základnou potravinou vo všetkých kútoch sveta. Neskôr bol kvások vymenený za kvasnice.

Príprava:

Ako na chrumkavý nadýchaný chlebík s krásnou hnedou kôrkou nám poradí šéfkuchár našej reštaurácie Cle D´or, ktorý spolu so svojím tímom šikovných kuchárov pripravuje denne čerstvý chlebík, ktorý podávame našim hosťom.
Na začiatok je potrebné si vyrobiť materský kvások z ražnej celozrnnej múky, z ražnej chlebovej múky a vody. Tento kvások je následne potrebné 10 – 14 dní prikrmovať. Prvé štyri dni ražnou chlebovou múkou a po 4 dňoch ražnou celozrnnou múkou. V deň, keď budete piecť chlebík si pripravíte rozkvas z múky (je na Vás akú múku použijete, závisí to od vašej chuti), vody a kvásku a necháte ho pri izbovej teplote 10 – 12 hodín kvasiť. A ako viete či je rozkvas správne pripravený ? Do vody pridajte rozkvas a ak vypláva smerom nahor, môžete začať miesiť cesto na chlieb. Pri tomto procese začína pôsobiť autolýza (lepok sa viaže na vodu) a cesto je potrebné nechať oddýchnuť na pol hodinu. Dôležité je cesto prekladať každých 30 minút 8 – 10x . Ďalším krokom je cesto nechať odležať a vykysnúť aspoň na 4 hodiny. A teraz prichádza na rad tvarovanie cesta a ukladanie do ošatky. V prípade, že nemáte doma ošatku môžete použiť sitko s utierkou. Cesto sa vloží na celú noc do chladničky vykysnúť a na druhý deň sa môže dať piecť na 2 etapy. Pri prvej etape sa chlebík pečie na vyššej teplote a pri druhej etape sa teplota zníži aby sa chlebík vo vnútri dopiekol a kôrka sa nespálila.

Zdieľat príspevok:

O aký druh rezervácie máte záujem?

REZERVÁCIA SLUŽIEB

Izba / Apartmán

REZERVÁCIA SLUŽIEB

Reštaurácia

REZERVÁCIA PRIESTOROV

Kongres / Event

REZERVÁCIA PRIESTOROV

Svadba

REZERVÁCIA SLUŽIEB

Oriental Luxury Spa

REZERVÁCIA SLUŽIEB

Masáž

STRÁNKY

STRÁNKY