Frenchie Terrasse

French country-style breakfast

Let yourself be carried away by the aroma of freshly brewed coffee, homemade pastries or sweet treats like from a real French bakery. Through a fresh fusion of the flavours of two worlds, we want to bring you an experience from early in the morning. A traditional breakfast with a touch of Provence is served not only for hotel guests, but also for the general public in the form of a French country buffet in the Frenchie Terrasse restaurant. During breakfast, you can enjoy a wide selection of fresh pastries, baguettes, crusty breads baked in-house, fluffy croissants, as well as typical French cakes. On the breakfast counter you will also find a variation of different homemade jams, pancakes or granola, which can be supplemented with many ingredients. The buffet also includes a selection of farmhouse cheeses, hams, salami from local suppliers and, of course, eggs prepared in a variety of ways. You can replenish your morning energy with fresh juices and homemade lemonades.

Monday – Friday 6:30 – 9:30

Saturday – Sunday – Holidays 7:30 – 10:30

Booking

Frenchie Terrasse

19 €/person.

Book now

Povedali o nás

Vždy keď mám možnosť tak sa zastavím v tomto hoteli. Perfektná lokalita, skvelý výhľad na mesto ktorý sa asi nikdy neopozerá- ráno, večer, v noci. Špičková kuchyňa, perfektné posedenie na terase,obsluha výnimočná?parking ok

Jozef Salaj, Bratislava, Slovensko

Zariadenie hotela je úžasné, presne môj obľúbený štýl. Stravovanie na svadobnej hostine a raňajky boli veľmi dobre pripravené, personál profesionálny a výhľad na mesto k tomu je super zážitok.

Mária, Slovensko

Výborne ubytovanie; ranná kavicka tak ako sa patrí ; žiadna obvyklá hotelová…. prídeme radi aj nabudúce

Martin, Slovensko