EVENTY 
á la Carte menu á la Carte menu

Príbeh Dražovského kostolíka – Hotelový tip na výlet

Azda každý si všimol neprehliadnuteľnú dominantu týčiacu sa na kopci Tríbečského pohoria nad nitrianskou mestskou časťou Dražovce. Tento maličký románsky kostolík s vežičkou na západnom priečelí, napriek svojej jednoduchosti a skromnosti, pôsobí veľkolepo. Ideálny pohľad naň sa vám naskytne po ceste z Nitry do Topoľčian. A mnohí z nás si isto spomenú, že táto majestátna stavba bola dokonca vyobrazená na rubovej strane päťdesiat-korunovej slovenskej bankovky a neskôr jeho podobizeň zdobila aj prvú eurovú poštovú známku.

 

Cestou-necestou za dominantou Nitrianskeho regiónu

Prechádzka k tomuto príjemnému miestečku, kde sa nachádza jeden z najstarších románskych kostolov na Slovensku, trvá približne hodinu podľa toho, ako veľmi rezké tempo zvolíte. Vzdialený od hotela je približne 5 kilometrov, čiže autom sa ku kostolíku dostanete namiesto jednej hodiny za asi 5 minút. Z mesta ku kostolíku premáva MHD linka 2 a 4 alebo klasický linkový spoj. Najlepšou voľbou je vystúpiť na zastávke Dražovce – pri Kríži a odtiaľto vás ku kostolíku čaká ešte 20 minút chôdze. Označenie nie je nutné nejak pozorne sledovať, nakoľko cesta vás aj intuitívne zavedie priamo na miesto, nakoľko je veľmi dobre viditeľný. Po príjemnej túre vám určite padne vhod oddych v našom luxusnom SPA, kde si môžete dopriať oddych v rôznych saunách, vírivke či pri úžasnej masáži.

View this post on Instagram

Ranné brieždenie 🙏🍁☀️ #praveslovenske od 📷 Juraj Cisár⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ————⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ Mestská časť Nitry Dražovce je významnou archeologickou lokalitou so slovanským sídliskom a pohrebiskom z čias Veľkomoravskej ríše. Zachovaný a mimoriadne malebne pôsobiaci románsky Kostol sv. Michala zo začiatku 12. storočia patrí medzi historicko-architektonické atrakcie obce. Kostolík, ktorý počas jeho histórie viackrát opravovali, postavili na hradisku zo železnej doby. V okolí kostola bolo nájdených a odkrytých 55 hrobov. Inventár hrobov tvorili mince, ozdoby a súčasti odevu. Cintorín predstavuje pochovávanie v čase 11. – 17. storočia. Miesto, na ktorom kostolík stojí, ponúka nádherný výhľad na Nitru a jej okolie. Ku kostolíku sa viaže aj legenda, ktorá sa rozprávala medzi ľuďmi z Dražoviec. Vraj v jeden deň, keď kostolník upratoval kostol, zrazu ho osvetlila veľká žiara. Keď sa pozrel na miesto oltára, uvidel tam Pannu Máriu, držiacu dieťatko. Tieto zjavenia sa stále opakovali a dedinčania si to nevedeli vysvetliť. Až raz jeden pastier, ktorý v okolí kostola pásol svoje stádo, začul zvláštnu hudbu vychádzať z kostolíka. Keď k nemu dobehol a nazrel dovnútra, uvidel tam postavu Panny Márie ako smutne ukazuje na ošarpané steny s opadanou omietkou a polorozpadnutú strechu. Dedinčania si v tom zhrozene uvedomili, že kostolík nechali schátrať. Okamžite začali s opravami a od zrekonštruovania sa oň pravidelne starajú.⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ #slovensko #slovakia #nitra #drazovce #drazovcechurch #drazovskykostolik #kostol #church #churchill #goodideaslovakia #svitanie #sunrise #sunrise_sunset #sunrises #sunrise_sunset_photogroup #sunriselovers #nature #naturephotography #naturelovers #inversion #morning #goodmorning #sun #landscape #sunrise🌅 #sunriseoftheday #autumn #autumnphotography #sunrise_sunsets_aroundworld

A post shared by PraveSlovenske.sk (@praveslovenske) on

Storočia, ktoré pridali na kráse

Vznik kostolíka sa datuje do polovice 11. storočia, no historici nevylučujú, že môže byť ešte starší. Prvotná stavba bola zničená a zachované z nej zostali len základy. Na nich bol v priebehu 12. storočia vybudovaný ďalší kostol. Materiál použitý na jeho výstavbu bol prevažne kameň s prímesou tehál. V 13. storočí bola k zadnej strane kostolíka pristavená tehlová empora. Interiér bol vymenený koncom 18. storočia.

Za vlády komunistov hrozilo zbúranie kostolíka, nakoľko sa začal kopec, na ktorom stál využívať na ťažbu kameňa, no archeologické výskumy ho zachránili pred týmto smutným údelom.

 

Pamiatka opradená legendou

Čo by to bolo za historickú pamiatku, keby sa k nej neviazala nejaká legenda, ktorá ešte viac podčiarkne jej výnimočnosť. Kostolník, ktorý jedného dňa upratoval kostol, zbadal na mieste, kde sa nachádzal oltár, oslepujúcu žiaru. Keď sa lepšie prizrel, zbadal na danom mieste Pannu Máriu, ako v rukách drží malé dieťatko. Takéto zjavenia sa potom ešte neraz opakovali a ľudia v dedine si ich nevedeli vysvetliť. Jedného dňa v okolí kostolíka pásol pastier svoje stádo, keď začul vychádzať z kostola záhadnú hudbu. Rozbehol sa teda do vnútra a tam zbadal Pannu Máriu ako sa smutne díva a ukazuje na časom poznačené steny kostolíka. Až vtedy si dedinčania uvedomili, ako veľmi nechali miesto schátrať a od tohto dňa sa oň pravidelne starajú a udržiavajú ho v dobrej kondícii.

https://www.instagram.com/p/BnLynuKgmuB/?utm_source=ig_web_copy_link

Bohoslužba len raz do roka

Súčasný stav kostolíka je v dobrom stave a raz do roka sa tu slúžia bohoslužby pri príležitosti sviatku sv. Michala, a to 29. septembra. Príležitostne do kostola zavítajú aj svadobčania, no do vnútra kostolíka sa je možné dostať len po dohovore s farárom. Pokiaľ by ste si chceli tento krásny kostol zvoliť ako miesto dejiska vášho veľkého dňa, pozrieť si môžete aj našu pestrú ponuku priestorov na konanie svadobnej oslavy.

Okolie pamiatky sa využíva aj na príjemné pikniky v tráve s nádherným výhľadom široko-ďaleko, či príjemný oddych, prečistenie hlavy a nadýchanie sa sviežeho vzduchu Vo večerných hodinách je kostol osvetlený reflektormi, čo ešte viac podčiarkne jeho malebnú krásu.

Nitrianska pamiatka, ktorá “zabrdla“ aj do filmového priemyslu

Interiér kostola sv. Michala Archanjela je skôr jednoduchý. Hrubé múry v sebe držia chlad a svetlo preniká len cez úzke okná. Čarovnú atmosféru miesta využili aj viacerí filmári. Kostolík bol zvečnený v snímkach: Markéta Lazarová, Javor a Juliana, Adam Šangala či v rozprávke spred pár rokov Láska na vlásku. Kostolík sa tiež vyskytol v hudobných klipoch kapely Gladiátor a Tublatanka. Ešte predtým, ako sa k nemu vyberiete si ho môžete obzrieť prostredníctvom virtuálnej prehliadky.

Ak sa pri potulkách mestom snažíte oblúkom vyhnúť preplneným miestam a skôr vás to ťahá k pamiatkam, kde môžete byť chvíľu len sami so sebou, tak Dražovský kostolík rozhodne pri návšteve Nitry nevynechajte. Odchádzať budete s krásnymi spomienkami a množstvom umeleckých fotiek.

22 decembra, 2018|
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com
Hotel Zlatý Kľúčik Nitra hodnocení