EVENTY 
á la Carte menu á la Carte menu

“Zlatý strom” – Lipa

Majestátny symbol Slovanov, dar prírody ale aj liečivý zázrak.

Základné informácie:

Rod lipy je najmä rozšírený v miernom pásme severnej pologule. Môže vyrásť do výšky viac ako 30 metrov. Jej životnosť siaha nie desiatky ale stovky rokov. Kvitne od júna do júla. Omamne voňajúci strom patrí k európskej kultúre. Má obdivuhodné schopnosti kvetov, ktoré pomáhajú proti mnohým ťažkostiam ako sú horúčky, zahlienenie, nepokoj ale aj ako podpora cievného systému. Čaj z lipových kvetov má mimoriadne príjemnú vôňu aj chuť, ktorá je ľahko sladkastá. Najstaršia Lipa na svete je 1500 rokov stará a je do dnešného dňa v mestečku Samegrelo v Gruzínsku

História:

Lipa najmä pre Slovanov veľa znamená. Starí Slovania spomínali tento strom vo svojich dielach ako “zlatý strom” – prisúdili mu čarovnú moc, stala sa pre nich symbolom lásky a krásy. Zlaté stromy sa vysádzali ako symbol zmierení alebo skončení konfliktov. V ich blízkosti sa konali rituáli, dôležité stretnutia, snemy ale aj kázania. Slovania verili, že do lipy nikdy neudrie blesk, že z listov lipy možno získať nesmrteľnosť ale aj tomu, že kôra z tohto stromu chráni pred otravou. U našich Českých susedov sa lipa stala národným stromom v júni 1848 na Všeslovanském zjazde v Prahe.

Spracovanie:

Lipa je strom cenený nielen pre kvety, ale tiež dobre opracovateľné drevo s nádhernou kresbou alebo lyko, ktoré sa uplatňuje napríklad v košíkarstve. V ľudovom liečiteľstve sa využívajú lipové kvety a listene. Zbierajú sa ešte pred kvitnutím, najlepšie popoludní. Je vhodné ich sušiť v tieni, v prúde vzduchu. Teplota by nemala prekročiť 35 ⁰C. Na trhu okrem sušených kvetov nájdete aj tekutý extrakt a tinktúru.


* Zdroj: Wikipédia
30 júna, 2023|
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com
Hotel Zlatý Kľúčik Nitra hodnocení