Prírodné bohatstvo Zobora ukryté v prameňoch

Prírodné bohatstvo Zobora ukryté v prameňoch

Časť mesta Nitra Zobor, kde sa nachádza aj náš hotel Zlatý Kľúčik, je okrem iného známy aj svojím prírodným bohatstvom vo forme zdrojov vody. Nachádzajú sa tu mnohé výdatné pramene či studne, ktoré boli v minulosti hlavným zdrojom pitnej vody. Dnes už však drvivá väčšina z nich nespĺňa požiadavky pravidelnej kontroly pitnej vody. To nemení nič na tom, že ešte vždy osvieži aspoň pohľad na ne a dokopy sa to všetko ešte prepojí aj príjemnou prechádzkou.

Svoradov prameň

Tento prameň sa nachádza na turistickom chodníku označenom modrou farbou, ktorý vedie k Svoradovej jaskyni. Je to najvyššie položený prameň, ktorý kedysi slúžil ako zdroj pitnej vody pre neďaleký kláštor. Vyústenie prameňa bolo viackrát upravované a svoju podobu si drží od roku 1994, ktorú navrhol akademický maliar Marián Žilík. Kvalita vody sa počas roka mení a pravidelne monitoruje, no najvhodnejší čas na jeho pitie je počas zimných mesiacov.

Prameň sv. Martina

Prameň nachádzajúci sa na Martinskej doline sa spomína už v listine uhorského kráľa Štefana I.  z roku 1006. Pred prvou svetovou vojnou začala rodina Wachalovcou prameň komerčne využívať. Plnili vodu do sklenených fľašiek sýtili ju oxidom uhličitým a predávali ju v hostincoch pod názvom Zoborská krištáľová voda, alebo ľudovo Zoborka. Posledná úprava prameňa sa uskutočnila v roku 1990. Okolo prameňa bol vymurovaný prístrešok s lavičkou a mozaikou sv. Martina na koni, rovnako ako pri Svoradovom prameni, od maliara Mariána Žilíka. Voda z prameňa v súčasnosti nie je pitná.

Prameň Buganka

V minulosti bol tento prameň významným zdrojom pitnej vody. Vyviera pod rovnomennou vinárňou a pomenovaný je podľa doliny v ktorej sa nachádza, no ktorá je dnes už premenovaná na Pansku dolinu. V súčasnosti už jeho kvalita nevyhovuje požiadavkám pitnej vody. Napriek tomu, že sa prameň nachádza na súkromnom pozemku, je sprístupnený verejnosti.

Prameň Šindolka

Azda najznámejší zoborský prameň je zároveň aj najnižšie položeným prameňom. Nachádza sa na konci Oravskej ulice. V minulosti slúžil najmä na napájanie koní. Jeho existencia sa spomína už v roku 1006 v listine uhorského kráľa sv. Štefana ako Ďurkova studňa a vo svojom diele ho spomenul a známy Matej Bel. Prvý chemický rozbor sa dal spraviť v roku 1915, ktorý potvrdil pitnosť vody a dokonca prítomnosť minerálnych látok. Prameň je v súčasnosti zastrešený a udržiavaný. Zo všetkých zoborských prameňov je najvýdatnejší, no napriek tomu už ani on nie je vhodný na pitie.

Pivonkový prameň

Na okraji lesa nad Pivonkovou ulicou sa nachádza menší prameň, ľudovo pomenovaný Pivonka. Nie je ho ľahké nájsť, nakoľko sa nachádza v lesnom poraste a prístupný je len po pešom chodníku, ktorý navyše nie je nijako označený. Voda z prameňa je už dlhšie obdobie nepitná a napriek tomu, že bolo okolie prameňa už viackrát upravované, pôsobí spustnutým dojmom.

Bendeho prameň

Tento prameň nájdete len o kúsoček nižšie pri biskupských vinohradoch na Kláštorskej ulici, odkiaľ k nemu vedú krátke schody. Familiárne bol nazývaný aj Studnička, no v skutočnosti je pomenovaný podľa niekdajšieho nitrianskeho biskupa Imricha Bendeho. Ten ho dal dokonca aj upraviť. Vybudovaný bol okolo neho prístrešok, o čom svedčí aj pamätná tabuľa umiestnená na jeho priečelí. V súčasnosti je prameň už len veľmi málo výdatný.

Zdieľat príspevok:

O aký druh rezervácie máte záujem?

REZERVÁCIA SLUŽIEB

Izba / Apartmán

REZERVÁCIA SLUŽIEB

Reštaurácia

REZERVÁCIA PRIESTOROV

Kongres / Event

REZERVÁCIA PRIESTOROV

Svadba

REZERVÁCIA SLUŽIEB

Oriental Luxury Spa

REZERVÁCIA SLUŽIEB

Masáž

STRÁNKY

STRÁNKY