EVENTY 
á la Carte menu á la Carte menu

Sakrálne pamiatky Zobora

Vrch Zobor je okrem prírodných krás plný aj pamiatok s náboženskou tematikou. Pokiaľ patríte k ich obdivovateľom, v Nitre si príde na svoje. Náš hotel je vynikajúcim východiskovým bodom k množstvu sakrálnych pamiatok s dávnou a bohatou históriou.

Zoborský kláštor

Začneme teda jednou z najvýznamnejších pamiatok, ktorá bola situovaná na západnom svahu Zobora pod Svoradovým prameňom. Zoborský kláštor, alebo inak Benediktínsky kláštor sv. Hypolita, je zároveň aj historicky najstarším známym kláštorom na Slovensku. V minulosti plnil dôležitú duchovnú, verejnoprávnu a kultúrnu úlohu. Viažu sa k nemu aj najstaršie a najcennejšie listiny z nášho územia – Zoborské listiny. V roku 1471 kláštor vyplienili a zničili poľské vojská. Až o vyše 200 rokov neskôr bol na jeho mieste postavený nový Kamaldulský Kláštor sv. Jozefa. Aj ten si vyslúžil svoje prvenstvo – sídlila v ňom prvá nemocnica a lekáreň na území Slovenska. Zrušený bol v roku 1782 rozhodnutím cisára Jozefa II. Areál v roku 1953 prebralo zdravotníctvo a vznikol tu liečebný ústav – Špecializovaná nemocnica sv. Svorada, v ktorej areáli sa nachádzajú aj pozostatky kláštora sv. Jozefa.  Z nášho hotela sa na toto miesto dostanete autobusom číslo 25 alebo 1 zo zastávky Turistická za približne 15 minút.

zoborské listiny

zoborské listiny

Zoborský cintorín

V malom parku neďaleko bývalého zoborského kláštora, na mieste, kde v súčasnosti stojí Špecializovaná nemocnica sv. Svorada, je malý historický zoborský cintorín. Nachádza sa tu približne 14 rozpoznateľných hrobových miest, na ktorých sú kríže s liatinovými tabuľkami. Nápisy na nich sú v slovenskom, maďarskom a jeden dokonca aj v nemeckom jazyku. Pochovaný tu je Alexander Derra de Moroda pravdepodobne 14-ročný nemecký chlapec so šľachtickým pôvodom. Prečo je však pochovaný tu, nie je známe. Pochovaní sú tu verbisti a pacienti, ktorí podľahli chorobe v liečebnom penzióne – zväčša muži vo veku do 40 rokov. Najstarší hrob je z roku 1876 a posledný z roku 1940.

Svoradova aleja

S históriou Benediktínskeho kláštora sa spája aj Svoradova aleja. Tvorí ju 14 tabúľ, ktoré vedú cestou od Svoradovho prameňa až po Svoradovu jaskyňu. Na jednotlivých tabuliach sú zobrazené výjavy zo života svätcov. Maľby k nim pripravil nitriansky výtvarník Ľudovít Bebjak. Podľa legendy prišiel Svorad do benediktínskeho kláštora začiatkom 11. storočia. Pobudol tam nejaký čas a neskôr žil zas ako pustovník v jaskyni v prísnej askéze, čo zapríčinilo aj jeho skorú smrť. S jeho menom sa spája aj nejeden zázrak. V 18. storočí zúril v Nitre mor, na ktorý podľahla štvrtina obyvateľov. O pomoc prišli obyvatelia požiadať sv. Svorada. Mor prestal a Nitrania sa na dôkaz vďaky zaviazali držať pôst a zvolili si sv. Svorada za patróna Nitry. Aj preto sa 17. júla organizuje každoročná púť k Svoradovej jaskyni.

Farský kostol sv. Urbana

Aj tento kostol si vyslúžil svoje naj, a to jeho polohou. Je to najvyššie položený kostol v Nitre. Základy kostola sa nachádzajú v nadmorskej výške 236 m. Jeho hlavnú časť tvorí kaplnka sv. Urbana, patróna vinohradníkov, z roku 1649. Tento rok sa však udáva len odhadom, nakoľko zakladacia listina kláštora nebola nikdy objavená. Počas svojej existencie prešiel určitými stavebnými úpravami a v roku 2013 podstúpil rozsiahlu rekonštrukciu interiéru. Pred kostolom sa nachádzajú aj ďalšie významné sakrálne pamiatky: kamenná socha sv. Urbana, pieskovcová socha Bolestného Krista z roku 1764, kamenná pieta či murovaná kaplnka Panny Márie z roku 1915, postavená ako pamiatka na obdobie prvej svetovej vojny. Kostol sa nachádza len minútu chôdze od hotela. Stačí ak odbočíte na Morušovú ulicu a rozhodne ho neminiete.

kostol sv. Urbana

kostol sv. Urbana

Kláštor Kongregácie Služobníc Ducha Svätého ustavičnej poklony

Inak sa nazýva aj Kláštor ružových sestier a nachádza sa v zoborskej časti Šindolka, neďaleko od rovnomenného známeho prameňa. Cesta k nemu trvá od hotela približne 20 minút chôdze. Ružové sestry sú ženskou rímskokatolíckou klauzúrnou rehoľou. Založená bola v roku 1896 v Holandsku. Ich poslaním je neustála modlitba za kňazov a prvotné ohlasovanie evanjelia. Kláštor bol dostavaný v roku 2008. Objekt s Kaplnkou Najsvätejšej Trojice dopĺňa rozsiahla kláštorná záhrada a dvor, kde je umiestnená socha Božieho milosrdenstva. Zaujímavosťou je, že rádové sestry sú v kaplnke oddelené od veriacich mrežou.

V ďalšom článku sa povenujeme sakrálnym pamiatkam v celom meste Nitra.

19 októbra, 2018|
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com
Hotel Zlatý Kľúčik Nitra hodnocení